Promenad och solat
Tog mig en förmiddagspromenad med husse bort till favorithörnet. Där lade jag mig ner i gräset och slappnade av. Kanske råkade jag även slumra till lite. Efter tio minuter fick husse ont i fötterna och satte sig bredvid mig och då reste jag mig upp för att krypa tätt intill husse så vi kunde njuta av solen tillsammans. Hussetid kallar jag det. Efter tjugo minuter började husse protestera över känslan att bli kokt som en kräfta, dessutom var han kaffesugen också. Efter lite lock och pock så reste jag mig och följde med en bit, men sen ville jag inte gå längre utan lät husse bära mig hem. Jag kramade honom hela tiden.
4 kommentarer
Sorry, the comment form is closed at this time.
Visst är det mysigt att bli buren av sin tvåbening, vi brukar också jama till matte att bli buren ibland, mjausan
Tass tass
Mmm. Ibland är det faktiskt det.
Säkert är husse stolt över att du avsätter särskild tid för honom! Det är nog därför han är hygglig och bär dig sedan, för det måste jag jama är nog inte särskilt vanligt?!
Det tror jag med faktiskt. Han verkar uppskatta våra stunder tillsammans. Husse brukar annars mest bära hem mig när han tröttnat på att vänta på att jag ska bli klar med det jag gör.