Vi fick en musling
Det blir ett väldigt kort inlägg idag, för husse ska snart sticka iväg på något som kallas båååvling. Då ska man kasta stora bollar på ett par pinnar tydligen. Verkar helfånigt.
Nåjam, vi fick ett paket i brevlådan idag med vår nya musling som husse beställde. Det första husse gjorde var att slita av halva pälsen på den när han skulle ta bort en klisterlapp. Sabotör! Då jag var för trött att testa den, så lät jag vice säkerhetskatt Tindra sköta den delen. Hon undersökte den så grundligt att den nu helt plötsligt har försvunnit. Husse filmade lite, men det får vi nog inte se förrän imorgon.
4 kommentarer
Sorry, the comment form is closed at this time.
ska bli jamars spinnade att se filmen på eran mususling i morgon, mjau
Tass tass
Hoppas att husse får det trevligt på båååvlingen! Passa på att ta tass om varandra och göm den muslingen ordentlgt! nosbuff
Den ser ju väldigt, hm.m,,, intressant ut. Är bilden tagen före eller efter Tindras undersökning?
Det ska bli intressant att få läsa ditt expertutlåtande när du hittar igen muslingen. Självgående muslingar utomhus är ju vardagsmat, men när de kommer i brevlådan? Njam, ser fram emot filmen!