En lugn tisdag
På tisdagar är husse ledig, det innebär att vi alla får umgås lite extra med varandra. Fast idag umgicks vi mest på distans, för husse slocknade i soffan och jag i sängen. Men det kändes skönt att han var hemma ändå.
Men så fick jag skäll i morse igen. Jag förstår inte vad han har emot mina musikaliska talanger klockan sex på morgonen. Det är en utmärkt tid att vakna på tycker jag. Så därför sjöng jag en serenad och spelade persiennharpa så väggarna skakade. Husse frustade och fnös ifrån sängen och hotade med att göra en mössa av mig om jag inte slutade. Jag gjorde på grund av detta ett kort uppehåll och funderade på hotet. Sju sekunder senare var jag igång igen, för jag vet att husse aldrig skulle skada mig, förresten hade han inga strumpor vid sängen som han kunde kasta heller.
Människor är så känsliga…
20 kommentarer
Sorry, the comment form is closed at this time.
Hugo brukar syssla med fönster pop 😉 dock inte tidigt på morgonen. Mer sådär på dan ibland. Här har busarna liksom lärt sig att matte och husse sover som stockar så det går inte att väcka oss.
Vi lyckas liksom sova oss igenom Lunas vackra operatoner hon sjunger för eventuella snygga kattherrar som kanske skulle vilja skaffa små kattbarn med henne när hon har den perioden så att säga 😉
Husse försökte lura i mig att han också sov som en stock, men då höjde jag bara volymen lite. *hehe*
Men hur kan ni sova er igenom Lunas operasång?? *chockad*
he he…sjöng jag också men kunde tyvärr inte spela i avsaknad av persienner. Fick kloa matte på axeln innan hon kravlade sig upp. Skyllde på ont i kroppen och trötthet. Jag vill uuuuutt! På paaatruulll!
Tänk vilken lycka för våra människor att få vakna till en vacker kattstämma. Att kloa till kan ju också fungera, men husse brukar då vifta till med armen och nästan knocka mig.
göra pälsmössa av dig??
Hur jamars gör man då, *Funderar*
hoppas eran husse inte menar allvar
tror vi jamars inte att han gör.
Du får hota med ngt tillbaka Sippo, så får han ngt att fundera över, mjau
Tass tass
Nä, jag tror inte heller han menar allvar. *sneglar oroligt* Jag ska hota med att sno hans gottisar nästa gång.
Visst är det skönt att bara vara och umgås…mysa lite sådär…
Jamvisst, verkligen. Det är något som uppskattas från alla håll, tror jag.
Persiennharpa? Har du provat garderobsrock? Det brukar jag köra med härhemma när jag tycker att matte sovit tillräckligt.. Man krafsar som en tok på en garderobsdörr som man vet att man inte får upp (alla andra kan jag öppna, så de är ju inte roliga att krafsa på..) och därför blir sittande rätt länge med krafsandet om inget kommer flygande mot en förstås! 😉
Gillar också att sitta i hallen och sjunga upp mig om mornarna, gärna lite olika toner. Om matte vrålar ”TYST!” så respekterar jag det och jamar lite tystare toner, för det är väl det hon menar med tyst? Hon kan ju inte mena att jag ska knipa igen helt.. eller? :O
/Knorran som lånat mattes tangentbord medan hon är och hämtar glass till mig.. eh.. sig i köket.
Jag brukade faktiskt spela garderobsrock rätt mycket som ung, men nu mer är det lite lugnare persiennharpa som gäller. Det där med att vara TYST tolkar jag också som att man ska jama tystare och inte tystna helt.
Va?????Hotar husse med av göra en pälsmössa av dig????Hmmm…..Vi blir också hotade av vår matte,men hon säger att hon ska göra tvål av oss.Fast vi tror inte på hennes hot.
//Labradormaffian
Jag anar ett visst mönster mot oss fyrtassade varelser. Vi får starta en kampanj.
Eller väldigt sega på morgonen, se till att vi får frukost så kan de ta det lugnt sen.Hur svårt kan det vara? Nosbuff
Precis. Ge oss käk och töm lådan, så kan du få sova lite efteråt.
Jaså, var det dags nu igen. Om nu husse hade lyckan att vara ledig hela dagen så var det väl väldigt bra att han vaknade någotsånär tidigt så han fick njuta av HELA dagen?
Husse är av någon underlig anledning alltid så förjamat trött om dagarna. Han påstår att han sover mer än oss katter. Vad menas med det??
Bättre med persiennharpa kl 6 än jordens brak vid 05.:00.. Hälsa husse att han fick sova en HEL timme längre än matte när vi hade ner en massa saker som låg i vägen för oss *fniss*
=^.^=
Nosbuff
Jag brukade också väcka honom vid femtiden, men så tyckte jag att han kunde få sova lite längre. Men fick man något tack för det? Nepp. *fnyser*
Så din husse hotade att göra pälsmössa av dig idag , Sippo ??
Min husse brukar hotar mig med att jag kommer att bli en rattmuff 🙂
Husse har ingen bil, så det är nog därför han hotar med pälsmössa. Fast att sluta som rattmuff låter inte så kul heller. *ryser*