Så vackert sagt
Det här är en kommentar som stod i förra inlägget. Vi tyckte det var så vackert skrivet att vi gör ett eget inlägg så att alla kan få läsa det.
En katts testamente.
När menniskor dör ,gör det ett testamente,där det lämnar över sitt hem och allt de hadde till sina nära och kära.Jag skulle vilja göra ett sådant testamente om jag kunde skriva.Jag skulle vilja lämna över mitt kärleksfulla hem till en stackars längtande och ensam hemlös katt.Jag skulle vilja lämna över min matskål,min trygga kattkorg,det mjuka kuddarna,min leksaker,och ack så älskade famnen,den varsamt gosande handen ,den snälla rösten-ja hela platsen som jag hadde i mina människors hjärta.Jag skulle vilja lämna över hela denna stora kärleken,som ser till,att jag ,när det är dags ,får somna in i frid och utan smärta i mina älskade människors armar.När ja dör så säg inte ”jag skall aldrig mer ha ett djur,det gör för ont när den går bort”
Gå och leta efter en ensam olycklig katt och ge henne min plats.Detta är mitt arv,kärleken som jag länar kvar ,är allt jag kan ge.Av: Airi, Siska och Ludde som berättar att det var en tysk fru som översatte den från tyska.
14 kommentarer
Sorry, the comment form is closed at this time.
Mjau så vackert
tass
Mimmi, Chicko, Tarzan, Sessan
Ja verkligen. Man blev lite rörd av den.
Så kloka ord. *sniff* Det testamentet skulle matte vilja ha på en poster med kattmotiv på, att ha på väggen. Kurr och burr.
Nu blev husse sugen på en sån han med.
Så vackert och tänkvärt. Nosbuff
Ja verkligen.
Mycket vackert, man får tårar i ögonen när man läster den!
=^.^=
Nosgos
Ja man får ju det. Jamarns så fint. *sniff*
Fankattiskt vackert! Men när jag ”försvenskade” testamentet lite så tycker jag att det blev ännu bättre! 😉
En katts testamente.
När människor dör gör de ett testamente där de lämnar över sitt hem och allt de hade till sina nära och kära. Jag skulle vilja göra ett sådant testamente om jag kunde skriva. Jag skulle vilja lämna över mitt kärleksfulla hem till en stackars längtande och ensam hemlös katt. Jag skulle vilja lämna över min matskål, min trygga kattkorg, de mjuka kuddarna, mina leksaker och den ack så älskade famnen, den varsamt gosande handen, den snälla rösten – ja, hela platsen som jag hade i mina människors hjärta. Jag skulle vilja lämna över hela den stora kärlek som ser till att jag, när det är dags, får somna in i frid och utan smärta i mina älskade människors armar. När jag dör säg inte ”jag skall aldrig mer ha ett djur, det gör för ont när de går bort”.
Gå och leta efter en ensam olycklig katt och ge henne min plats. Detta är mitt arv.
Kärleken som jag lämnar kvar, är allt jag kan ge.
Jag funderade på om jag skulle försvenska det eller ej, men jag beslutade mig för att inte göra det. Hm, borde kanske gjort det ändå.
Fast jag kände mig å andra sidan som en besser-wisser när jag gjorde det, men jag tyckte det blev ännu finare så…
Otroligt vackert var det iallafall, oavsett version! Använd den om du vill.
Mycket vackert.
Nosgos
Åh, så vackert!
Ja verkligen
Buff buff.